Petekli Isınma Sistemlerinin Çalışması

ileGaziantep Petek Temizliği

Petekli Isınma Sistemlerinin Çalışması

Yaygın olarak kullanılmaya başlanan doğalgaz ve merkezi sistem ısıtma sistemleri direkt olarak peteklerle sağlanan bir ısınma yöntemidir. Peteklerle ısınma sistemi sıcak su ile sağlanmaktadır. Petek deposu içerisinde bir miktar kimyasal bulunur ve su bu depoda aşırı derecede bir ısıya ulaştıktan sonra borular içerisinde dolanmasının dışarıya verdiği etki ile ısınma sağlanır. Suyun bu şekilde borular arasında dolaşması ısı iletimini sağlarken aynı zamanda sıcak suyun ve borular içerisinde dolaşırken, boru kenarlarında yaptığı sürtünme etkisi boruda kireç ve pas oluşumuna sebep olur. Zaman zaman vanaların ucunda ya da boruların arasında su taşı oluşmasına da sebep olan bu zararlı etki zamanla peteğin ısı iletim gücünün düşmesine sebep olur.

Isı iletiminde zorlanan petek ayarlı olduğu derecedeki ısıyı dışarıya verebilmek için daha fazla su çekmeye başlar. Eğer ki sorun vana ve çevresinde oluşuyorsa su geçmekten zorlandığı için ya boru vanasından damla damla akmaya başlar ya da borular içerisine gerektiği kadar iletimi sağlanmaz. Bu durum peteklerin bozulmasına sebep olabilmekle birlikte aynı zamanda vananın patlamasına sebep olarak eşyalarınıza da zarar verebilecek güçte bir yapıdır. Bunun yanı sıra eğer sorun borular arasında oluşmaya başladıysa, borular üzerinde oluşan pas ya da kireç yapısı suyun geçiş esnasında bir kısmının borular tarafından emilerek boruların şişmesine sebep olabileceği gibi, boru önünde bir katman oluşturduğundan ısının yeteri kadar dışarıya ulaşmasını büyük derecede engellemektedir. Bu durum hem evinizin ya da ofisinizin eskisinden çok daha az ısınmasını sağlarken hem de faturanızın yüksek derecede artmasını sağlamaktadır.

Peteklerinizde bu tarz büyük sorunlar meydana gelmemesi için yaptırılması gereken temizlik uygulaması vardır. Petek temizleme, kireci, pası ve su taşını borudan arındıracak kimyasal bir ilaç ve yine suyla sağlanır. Petek temizleme sayesinde yüzeyi temizlenen petek boruları kış aylarında en soğuk günlerde bile eski kalitesinde çalışmaya devam eder. Petek temizleme için en uygun zaman dilimi sonbahar ya da sonbaharın başlangıç zamanıdır.

Yazar hakkında

Gaziantep Petek Temizliği administrator

Bir cevap yazın