Peteklerde Isı Verimi Nasıl Sağlanır?

ileGaziantep Petek Temizliği

Peteklerde Isı Verimi Nasıl Sağlanır?

Peteklerde ısı verimliliği sağlamak kış aylarında hem daha hızlı ısınmak hem de yüksek doğalgaz faturaları ödemekten kurtulmak için son derece önemli. Peki peteklerde ısı verimliliği nasıl sağlanır? Isı verimliliği sağlamak için genel fikir kombi bakımının yaptırılması gerektiğidir. Ancak bu tek başına yeterli değildir. Kombinin yeterli performansta çalışması son derece önemli olmakla birlikte, ortamın hızlı bir şekilde ısınması için tek başına yeterlilik sağlamaz. Kombi temel olarak peteklere yüksek sıcaklıkta su gönderilmesini sağlar ve bu suyun dolaşımı ile ortama ısı verilir. Ancak peteklerin içinde biriken kir, tortu ya da balçık gibi maddeler, suyun dolaşımını sekteye uğratır. Bu durumda, kombi en yüksek performansta çalışsa dahi, ısıtılan suyun akışı engellendiğinden, etkili bir ısınma sağlanamaz. Dolayısıyla peteklerde ısı verimliliği sağlamak için kombi bakımı yaptırmak yeterli değildir. Özellikle şebeke suyunun kirli olduğu bölgelerde düzenli olarak petek temizliği yaptırmak şarttır.

Petekler Niçin Temizlenir?

Kombide ısıtılan su, yüksek oranda kireç içerir. Bunun yanı sıra, arıtma suyunun kullanılmadığı birçok bölgede, şebeke suyunun içinde küçük taşlar, tortular ya da algler bulunur. Bu madde ve mikroorganizmalar zaman içerisinde peteğin içindeki borularda tortulaşmaya başlar. Tortunun birikmesi durumunda ise suyun akışı yavaşlar. Peteklerin sadece bir kısmının ısınması ya da bazı peteklerin diğerlerine oranla çok az ısınmasının temel nedeni budur. Kombiye yakın olan peteklerde sıcak su akışının performansı yüksek olduğundan, bu petekler daha hızlı ısınabilir. Ancak peteklerin hem kombiye uzak olması hem de boruların tıkanmış olması peteklerin hiç ısınmamasına dahi neden olabilir.

Peteklerdeki Isınma Sorunu Nasıl Çözülür?

Kombi bakımı yaptırıldığı halde yahut kombiden gelen sıcak suda sorun olmadığı durumlarda ısı problemi yaşanıyorsa mutlaka petek temizliği yaptırılmalıdır. Bu alanda uzman olan petek temizleme firmaları, ortalama 2-3 saat içerisinde ortamı hiç kirletmeden tüm peteklerin temizlenmesini sağlar. Tam Tesisat tarafından yapılan uygulamalarda 2 yıl garanti verildiği gibi ısı verimliliği yüzde 40 oranında artış göstermektedir. Dolayısıyla kış aylarında hem hızlı hem de verimli bir şekilde ısınmak için petek temizleme yaptırmak şarttır. Siz de hemen çağrı merkezimizi arayarak petek temizleme hizmeti alabilirsiniz.

Yazar hakkında

Gaziantep Petek Temizliği administrator

Bir cevap yazın