Peteklerde Biriken Kireç Nasıl Temizlenir?

ileGaziantep Petek Temizliği

Peteklerde Biriken Kireç Nasıl Temizlenir?

Peteklerde biriken kirecin yol açtığı çamurlaşma, tesisattan gelen sıcak suyun tüm petek yüzeyini ısıtmanı engellediği gibi ayrıca peteğin maksimum sıcaklığa ulaşma süresinde de dramatik bir azalmaya neden olur. Bu sorunu önlemek için ekonomik petek temizleme fiyatları ile hizmet veren, deneyimli teknisyenlerle çalışan profesyonel bir şirketten yardım istemeniz yeterli. Suda çözünmüş hale olmasına karşın kireç, suyun sıcaklığı arttıkça metal yüzeylere daha fazla tutunma eğilimindedir. Bu eğilim neticesinde ısıtma sistemlerinin şebeke suyuyla temas kuran metal aksamlarında kireçlenme olmakta, ilk zamanlarda önemli bir soruna yol açmayan bu tortulaşma ise aylar geçtikçe daha büyük sorunlara perde aralamakta.

Oluşan tortu yerçekimiyle peteklerin altında toplanmanın yanı sıra sistemden gönderilen suyun tazyiki sayesinde tesisatın farklı noktalarına da tanışır. Diğer yabancı maddelerin birikmesiyle yoğunlaşan bu tortu tabakası, çamur kıvamında kalın katmanlar halini alır. Artık bu aşamadan sonra tesisat üzerinden gelen sıcak suyun yoğun çamur katmanları aşması imkânsız hale gelir. Tesisat üzerinden gelen ve peteğe girdikten sonra dip bölümdeki yoğunlaşmış balçık katmanı yüzünden sadece üst bölümü dolaşarak peteği terk eden sıcak su, peteklerin altına uğramadığı için bu kısmı da ısıtamaz. Peteklerin alt bölümüne uğramayan sıcak su, taşıdığı ısı enerjisini bu bölüme aktaramadığı için peteklerin de iç mekânı verimli bir biçimde ısıtma güçleşir. Peteklerin alt bölümündeki birikme ne kadar fazla ve yoğun olursa sıcak suyun geçemediği bölüm de o kadar artacak yani peteklerin alt kısmında soğuk kalan yüzey alanı büyüyecektir.

Sistemin ürettiği ısının günden güne daha fazla oranda boşa gitmesine sebebiyet veren bu durum, bazı ısıtma sistemlerinde bu kadar geniş ölçekli ısı farkları oluşturmadan tesisatın su geçişlerinde tıkanıklıklar oluşmasına yol açar. Parça değişimini gerektiren yüksek maliyetli ısıtma sistemi arızalarının dışında kullanım güvenliğini riske atan sorunlar yaşanması da mümkün olduğundan, petek temizliği konusuna gereken önem verilmelidir. Peteklerde birikme başladıktan sonra artık ev ve işyerinde bireysel olarak yapabileceğiniz herhangi bir şey bulunmaz, aksine amatörce müdahalelere kalkışmanız durumunda yarardan çok zarara yol açabilirsiniz.

Yazar hakkında

Gaziantep Petek Temizliği administrator

Bir cevap yazın