Petek Temizliğinin Gerekliliği

ileGaziantep Petek Temizliği

Petek Temizliğinin Gerekliliği

Kışın en soğuk zamanlarında hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştıran peteklerin, yılda en az bir kez yapılması gereken genel bakımları vardır. Bu peteğin faydalı çalışması ve ısıyı daha iyi içerisinde yayması için yapılması gereken gerekli bir işlemdir. Isıtma peteğinin hangi model ya da hangi marka olursa olsun çalışma sistemi sudur. Sıcak su peteklerin arasında sürekli olarak dolaşarak peteğin dışarıya ısı vermesini sağlar. Bu su dolaşımı zamanla peteklerin içlerinde kireç ya da tortu olarak birikmeye başlar. Peteklerin üzerinde biriken bu katı birikinti, peteklerin arasında dolaşan suyun ısısının direkt olarak peteğe etki etmesine engel olur. Buna çap daralması denmektedir. Bu çap daralması petek temizliği yapılmazsa zaman geçtikçe iyice artarak peteklerinizin tıkanmasına sebep olur. Bu da cihazın ayarlanmış olduğu sıcaklık derecesini verebilmek için gereğinden iki, üç kat daha fazla çalışmasını sağlar.

Peteğin gereğinden daha büyük bir eforla çalışması, ayarlandığı derece düşük bir derecede olsa faturanın çok daha fazla gelmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda dışarıya ısı vermesi de büyük ölçüde azalmış olacağından asla gereken ya da gerekene yakın bir performans alamamanız demektir.  Bu durum size maddi olarak da büyük kayıplar yaşatabilir. Özellikle büyük şehirlerde yüksek doğalgaz faturasından şikayet eden ve cebi yananların akıllarına tasarruf ve daha iyi bir ısınma için en son gelen petek temizliği işlemi, peteklerin kullanımına yeniden başlamadan en az bir ay önce yaptırılması gereklidir.

Petek temizliği sayesinde, petek içerisinde su dolaşımının etkileriyle biriken tortu giderilerek peteğin eskisi gibi iyi bir performansta çalışması sağlanmaktadır. Petek temizliği dikkat isteyen bir konu olduğundan, temizleme işi bu işi bilen ve alanında uzman olan ustalara bırakılmalıdır. Aksi takdirde kişinin kendisinin yapmaya çalıştığı temizleme işlemi hatalı olabileceğinden tesisat sistemine zarar vererek daha büyük maddi kayıplara sebep olabilmektedir.

Yazar hakkında

Gaziantep Petek Temizliği administrator

Bir cevap yazın