Petek Temizliği Yaptırılmasının Nedeni

ileGaziantep Petek Temizliği

Petek Temizliği Yaptırılmasının Nedeni

Doğalgaz sistemleri özellikle son on senin en yaygın olarak kullanılmaya başlanan ısınma ve ısıtma yöntemlerinin en başında yer almaktadır. Bunun sebebi zor uğraşlarla kurulan salon sabolarının tek bir odada orantısız ayarlanmayan sıcaklığın önüne geçmesiyle, elektrik sobasının da yetersiz daha tek bir noktaya daha fazla ısı veren ve odayı ısıtmak için yeterli olmayıp, sadece soğuğu kıran etkisini tamamen ortadan kaldırarak, ev ve ofislerin her odasında net bir sıcaklık oluşturulmasına olan etkisidir. Doğalgaz sistemlerinin ısıtma özelliği direkt olarak peteklere bağlıdır. Ev ve ya ofise döşenen uygun bir petek sayesinde kış boyu rahat bir şekilde ısınma sağlanırken ayrıca şofben gibi elektrikli ısıtıcılar yerine her an sıcak su akışının sağlanması açısından da büyük önem taşıyan doğalgaz sistemlerinin kullanımı yaygınlaşmış olmasına rağmen, en konforlu nasıl kullanılabileceği hakkında hala eksik bilgiler vardır.

Doğalgazlı ısınma yöntemi petekler sayesinde gerçekleşir. Peteklerin iki yanında bulunan bir giriş bir de çıkış vanası vardır. Sıcak su içerisinde bulunan yakıt ve su giriş vanasından girerek peteklerin borularının etrafındaki düzenli dolaşım ve akışından oluşan ısının, peteğin boruları sayesinde dışarıya iletilmesi ile gerçekleşir. Su bir süre petek boruları arasında dolanırken, yeni su önce peteğin deposuna alınarak ısı verecek dereceye kadar burada ısınır, gereken dereceye ulaştıktan sonra petekler içerisinde dolaşan su çıkış vanasından atılarak depoda beklenen su alınır. Bu petek çalışmaya devam ettiği sürece sonsuz bir döngü olarak devam eder.

Bu döngü esnasında boruların yüzeyinde suyun sıcaklığından ve tazyikli akışından dolayı kaynaklanan pas ya da kireç gibi yapılar oluşmaktadır. Bu yapılar peteğin kalitesini düşürmekle birlikte dışarıya verdiği ısıyı da büyük ölçüde düşürür. Bu zararlı etmenlerin petekler üzerinde ki etkisinin sıfırlanması için petek temizliği yaptırılması büyük önem taşımaktadır. Petek temizliği için en uygun zaman sonbahardır. Sonbaharda yaptırılacak olan petek temizliği kışı rahat ve konforlu geçirmenizi sağlayacaktır.

Yazar hakkında

Gaziantep Petek Temizliği administrator

Bir cevap yazın