Petek Temizliği Kaç Yılda Bir Yapılır?

ileGaziantep Petek Temizliği

Petek Temizliği Kaç Yılda Bir Yapılır?

Petek temizliği uygulamasının düzenli olarak yapılması, ısı verimliliğinin artmasını sağladığı gibi radyatörlerin kullanım süresini de uzatır. Peteklerin içinde biriken kireç, toz, balçık ve küçük taş gibi maddelerin temizlenmesiyle su akışını sorunsuz hale getirmeyi amaçlayan petek temizleme işleminin ortalama 2 yılda bir yapılması yeterlidir. Ancak peteklerin 5 aydan uzun süre çalıştırıldığı ve şebeke suyunun son derece kirli olduğu alanlarda bu periyodu daraltmak gerekebilir. Örneğin Muğla gibi şebeke suyunun temiz olduğu ve peteklerin daha kısa sürelerde çalıştırıldığı bölgelerde, petek temizleme 3-4 yılda bir yaptırılabilir. Ancak İstanbul ya da Ankara gibi hem şebeke suyunun son derece kirli olduğu hem de kış aylarının uzun ve soğuk geçtiği bölgelerde ortalama olarak 2 yılda bir petek temizleme yaptırmak gerekir.

Petek Temizleme Hangi Dönemde Yapılmalı?

Petek temizleme uygulaması, tüm hizmet sektörlerinde olduğu gibi, yılın herhangi bir döneminde talep edilebilir. Ancak ısı verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için kış ayları başlamadan önce bu işlemin yapılması gerekir. Peteklerin sonbahar aylarının başında temizlenmesi, yıl boyunca ısı tasarrufu sağlanmasına yardımcı olur. Bununla birlikte kış aylarında, peteklerdeki ısınma sorunlarını çözmek için de petek temizleme yapılabilir. Petek temizliği uygulamaları, ilkbahar aylarının başında, yani petekler artık kullanılmadığında da gerçekleştirilebilir. Düzenli olarak kombi bakımı yaptırıyorsanız peteklerin bakımını da kombi bakımından sonra yaptırmanız en üst düzeyde verim almanızı sağlar.

Isınma verimliliğini artırmak için peteklere yapılan bakım uygulamaları, modern yöntemler sayesinde hem hızlı şekilde hem de ortamın kirlenmesine gerek kalmadan yapılabiliyor. Etkili materyaller kullanılarak yapılmadığı sürece verim sağlanamayan petek temizliği işleminden başarılı sonuç alabilmek için profesyonel firmaların tercih edilmesi şart. Petek temizleme uygulamalarında 1 yıl garanti sunan ve ekonomik petek temizleme fiyatları ile uygulama yapan Tam Tesisat’ı tercih ederek siz de yıl boyunca ısı verimliliği sağlayabilirsiniz.

Yazar hakkında

Gaziantep Petek Temizliği administrator

Bir cevap yazın