Petek Temizliği İçin En Uygun Zaman

ileGaziantep Petek Temizliği

Petek Temizliği İçin En Uygun Zaman

Isıtma sistemlerinin kullandığı şebeke suyundaki kireç, tesisat ve özellikle metal yüzey alanına sahip peteklere tutunur. Bu tutunma ilk zamanlarda minimum seviyede olduğu için sistemin çalışma performansını ciddi anlamda etkilemese de zamanla birikmenin yoğunlaşmasıyla fark edilir düzeyde performans kaybı yaşanır. Bu sorunun yaşanmaması için uygun petek temizliği fiyatları ile hizmet veren profesyonel servis ekiplerinden yardım almak yeterlidir. Yeni kurulmuş sistemlerde bile kireçlenmenin performans kayıplarına ve faturalarda artışa neden olmasını beklemeden, sorun görülmemesi için ilk yılın ardından petek temizliği için randevu alınmasında yarar var. Bulunduğunuz bölgenin şebeke suyundaki kireç oranı düşükse peteklerinizi iki senelik periyotlar dâhilinde temizlettirebilirsiniz.

Şebeke suyundaki kirecin metal yüzeylere yapışma eğiliminde olması ve ortam sıcaklığı arttıkça çökme oranının daha artması, zamanla peteklerin diplerinde oldukça yoğun ve geniş yüzey alanlarını etkileyen birikintiler oluşmasını sağlar. Alt bölüm ısınmadığı için peteklerden daha fazla istifade etmek isteyenler ısıtma sistemini daha yüksek derecede çalıştırırken peteklerde daha fazla kireç birikmesine sebep olur ve böylelikle sorun daha da geniş kapsamlı hale gelir. Kireç ve farklı maddelerin birikmesi yüzünden oluşan tıkanıklıklarsa peteklerin ısınmamasının da öncesinde kullanım güvenliğini tehlikeye sokacak arızalara neden olabilir. Güvenli kullanımı riske atmamak için bu sorunlara karşı önlem almak yani petek temizliğini düzenli aralıklarla yaptırmak gerekir. Peteklerin içindeki aralıklara dolan tortular aylar geçtikçe kalın katmanlar halini aldığı için peteğe giren sıcak su, sadece üst kısımda dolaşarak yani üstü ısıtarak peteği terk eder. Alt bölüme sıcak su hiç uğramadığından bu bölümler soğuk kalır ve üretilen ısı enerjisinin de önemli bir kısmı boşa gitmiş olur. Peteklerin tamamen ısınmaması halinde ev ve işyerinde ucuza, konforlu ve kısa sürede ısınmak da mümkün olmayacaktır.

Isıtma sistemlerinden kış boyunca maksimum verimi almak için yalnızca sistemin belli parçalarının bakım görmesi yetmez, tüm sistem elemanlarının bakım görmesi gerekir. Sistemin ısı iletim elemanı olarak en önemli görevi üstlenen peteklerin, üretilen ısı enerjisini iç mekâna sorunsuz ve yüksek verimle transfer edebilmesi için içlerindeki kireç artıkları düzenli olarak temizlenmelidir.

Yazar hakkında

Gaziantep Petek Temizliği administrator

Bir cevap yazın