Petek Temizleme İşlemi

ileGaziantep Petek Temizliği

Petek Temizleme İşlemi

Petek temizliği her sene yaptırılması gereken peteklerin sağlıklı çalışması bakımından oldukça önem taşıyan bir işlemdir. Kış boyu çalışan peteklerde suyun, sürekli akış halinde olmasından ve peteklerin içeresinde bulunan kimyasal materyallerle karışmasından kaynaklanan bir birikme oluşur. Bu birikme zamanla artarak peteğin tıkanmasına ve gerektiği gibi çalışmamasına sebep olur. Peteklerin ısıtma sistemi boruların içerisinde dolaşan suyla sağlanmaktadır. Suyu peteğe girişini ve çıkışı sağlayan iki adet vana bulunmaktadır. Bu vanalar sayesinde temiz ve sıcak su peteğe girerek, belirli bir dolaşım sağlandıktan ve su yakıtla karıştıktan sonra çıkış vanasından geriye atılır. Bu işlem esnasında borularda ve vanada birikip katılaşan su, peteğin ısı yayma ve ısıtma işlemini gerçekleştirmesi için peteğe daha fazla su alınır. Zamanla az su ile bu işlemi sağlayan petekler daha fazla suya ihtiyaç duydukça bununla doğru oranda faturada da net bir artış görülür.

Petekte bu tortu kalır ve birikmeye devam ederse zaman içerisinde peteğin çevreye ısı yayma işlemi durur. Özellikle soğuk kış aylarında büyük bir probleme dönüşebilecek bu sorunun önüne geçmek için her sene mutlaka petek temizliği yaptırmak gerekmektedir. Petek temizliği tesisat konusunda uzman ustalar ya da petek firmaları tarafından yaptırılması gerekmektedir. Kişinin kendisinin bu işlemi yapması yanlıştır. Gerekli yöntem ve gereken temizlik yapılmadığı takdirde bu peteğe oldukça büyük zarar vererek bozulmasına dahi sebep olabilmektedir. Petek tamiri masraflı olmasının yanı sıra uzun süren bir işlemde olduğundan dolayı özellikle kış aylarında çok büyük bir problem olacaktır.

Petek temizliği esnasında dikkat edilmesi gereken birkaç küçük ince nokta vardır. Alanında uzman insanlar bu noktaların hepsine hakim oldukların en iyi temizleme işlemi onlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Petek temizleme işlemi, evde bulunan her petek için geçerli ve yaptırılması gereken bir işlemdir. En fazla birkaç saat süren bu işlem kış ayını oldukça rahat geçirmenizi sağlar.

Yazar hakkında

Gaziantep Petek Temizliği administrator

Bir cevap yazın