Kış Aylarında Petek Temizliği

ileGaziantep Petek Temizliği

Kış Aylarında Petek Temizliği

Eskiden kış aylarında en yaygın olarak kullanılan ve en sağlıklı ısınmayı sağlayan, ısınma yöntemi sobalardı. Kömür sobaları hemen hemen herkesin çocukluğunda hatırladığı tatlı anılar olmasına rağmen, kurulum ve kaldırım zorlukları da büyük çilelere sebep olurdu. Sobaların kaldırım ve kurulum işleminden önce ısı kalitesini arttırmak ve isin evin içerisine yayılmasını önlemek için yapılan temizlik aşamaları vardır. Bu aşamalar oldukça zaman alan ve yorucu aşamalardan geçer. Günümüzde sobalar yerini, kombiler, kaloriferler ve radyatörler almış bulunmakta. Petekli ısınma sistemleri sobalardan daha iyi bir ısınma yöntemi olmasının birçok sebebi var.

Petekler evin sadece bir noktasına kurulup ısıyı tek bir odada daha fazla değil tüm odalarda sabit tutması nedeniyle ısınma yöntemleri arasında daha sağlıklı bir yöntemdir. Bunun yanı sıra hayatımıza giren petekli ısınma yöntemleri ağır kömür sobalarının yerini ayarlanabilir derecelere bırakarak hayatımıza büyük bir kolaylık daha sağlamıştır. Soba yakmaya çalışma esnasında duman altı olan ve ise boğulan evlerin o en soğuk dönemde havalandırılmaya çalışma çilesi de bu sayede hayatımızdan çıkmıştır. Hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştıran peteklerin gerekli verimde çalışmasını sağlamak için yılda bir kere petek temizleme işlemi yaptırılması şarttır. Aslına bakarsak temizleme işlemi tüm ısınma yöntemlerinin ortak bir noktası özelliğini taşımaktadır.

                Petek temizleme işlemi peteklerin sağlıklı ve gerekli çalışması için oldukça gereklidir. Tıpkı sobaların kış aylarına geçerken kurulmadan önce temizlendiği gibi peteklerinde temizlenmesi gerekmektedir.  Petek temizleme işlemi alanında uzman kadro tarafından yapılması gerekmektedir. Bu temizleme işleminin hem daha hızlı hem de daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Petek temizleme işlemi son derece hassas bir işlem olduğundan dolayı yanlış yapılacak bir işlem tesisat sisteminize zarar vererek peteğinizin çalışma kalitesin, düşürecektir. Bu sebepten dolayı iyi bir temizleme işleminin uzman bu konuda uzman bir firmaya yaptırılması gerekmektedir.

Yazar hakkında

Gaziantep Petek Temizliği administrator

Bir cevap yazın