Kalorifer Tesisatı Hakkında Bilgi Ve İpuçları

ileGaziantep Petek Temizliği

Kalorifer Tesisatı Hakkında Bilgi Ve İpuçları

Bunların en önemlileri suda çözünmüş Oksijen(O2) Kalsiyum (Ca) ve Magnezyum (Mg) mineralleridir bu minerallerin su dolaşım sistemlerinde oluşturdukları kristaller, ısıtma sistemindeki petek, kombi eşanjörü, pompa vb. ekipmanların bozulmasına ve boruların tıkanmasına sebep olur.

Oksijen kaynaklı tıkanmalar suyun içinde çözünmüş oksijen ile metal aksamın reaksiyonundan meydana gelir. Bu reaksiyon sonucu pas oluşur borularda çamurlaşma meydana gelir. Eğer tesisat borularınız oksijen bariyerli değilse tesisata dışardan sürekli oksijen girişi (oksijen difüzyonu) olur ve korozyon (çürüme) başlar. Oksijen bariyerli olmayan tesisatlar uygun kimyasallarla korunmalıdır.

 

Kireç kaynaklı tıkanmanın nasıl olduğunu da biraz açıklayalım; hepimiz çaydanlık dibinde biriken kireç tabakasını ve çamaşır makinelerinin rezistans denilen su ısıtıcı parçasının kireçlendiğini biliriz. Kireç diye anılan bu kalsiyum kaynaklı oluşum iki nedenden dolayı katmanlaşmakta ve sistemde birikmektedir.

Birinci etki suyun sıcaklığıdır. Kalsiyum mineralinin sudaki çözünürlüğü sıcaklıkla ters orantılıdır. Yani sıcaklık arttıkça suyun içinde barındırabileceği kalsiyum miktarı azalır. Su içinde daha fazla barınamayan kalsiyum mineralleri kristalize olup yüzeylere tutunmaya başlar. Bu olay 30-35 °C derece sıcaklıkta başlar sıcaklık arttıkça da artar.

 

İkinci etki kalsiyum mineralinin kristal yapısıdır. Sıcaklık etkisiyle kristalize olan kalsiyum çökelir fakat bu çökelme cidarlara saplanma şeklindedir. Kristal haldeki kalsiyum minerali iğneli bir yapıya sahiptir. Yüzeylere adeta saplanır ve sabitleşir üst üste biriken bu katmanlar zamanla kalınlaşarak boru çaplarını daraltırlar. Bu olayı gözle göremeyiz ancak borulardan alınan kesitler bunu bize göstermektedir. İğne yapılı olan bu kristaller metal ve plastik borulara çok rahat tutunabilmekte diğer maddelerinde buralara birikmesi için uygun yüzeyler oluşturmaktadır.

Yazar hakkında

Gaziantep Petek Temizliği administrator

Bir cevap yazın