Kalorifer Peteği Hakkında

ileGaziantep Petek Temizliği

Kalorifer Peteği Hakkında

Kalorifer peteği en genel tanımı itibariyle sıcak su ile çalışan ısıtıcı sistemlerinin bir parçasıdır. Ev ya da iş yerine uygun olarak çizilen mühendislik projesi doğrultusunda mekanın farklı bölmelerine yerleştirilen kalorifer petekleri içerisindeki sıcak suyun havaya verdiği ısıyla mevcut ortamın ısınmasını sağlar. Kalorifer petekleri kullanılan malzeme türü ve şekline göre çelik radyatörler, dökme demir radyatörler, panel radyatörler ve alüminyum radyatörler olmak üzere dört çeşide ayrılırlar.

Sık karşılaşılan kalorifer peteği arızaları

En yaygın kalorifer peteği arızalarından biri peteklerin bir kısmının yanmamasıdır. Genelde bu durumda peteklerin üst kısımları ısınıp alt kısımları ısınmaz ya da bunun tam tersi görülür. Eğer peteğin alt kısmı ısınıp üstü ısınmıyorsa kalorifer petekleri ters monte edilmiş olabilir. Eğer problem bunun tam tersi ise peteklerin temizliğiyle ilgili bir problem ya da tıkanma problemi ile karşı karşıyasınız demektir.

Yukarıda bahsedilen durum haricinde sık görülen arızalardan bazıları kombinin derecesi yüksekte olmasına rağmen peteklerin hiç ısıtmaması, en son peteğin hiç ısınmaması, kombi filtresinin tıkanmasıdır. Kombinin sürekli arızalanması ve kendi kendine sönmesi de sıkça karşılaşılan arıza durumlarından bir diğeridir. Kalorifer peteği arızalarında çözüm için en kısa süre içerisinde işinde uzman, deneyimli kişilerle ve firmalarla iletişime geçmek hem zaman hem de para tasarrufu olarak sizlere geri dönecektir.

Kalorifer peteği çürümelerini önlemek için yapılması gerekenler

Kalorifer peteği çürümesini önlemek için alınabilecek tedbirlerden bir tanesi peteklerin üzerine ıslak veya nemli bez ya da havlu gibi tekstil ürünlerinin asılmamasıdır. Peteklerin içerisindeki suyun boşaltılıp uzun süre bekletilmemesi gereklidir. Bu durum boşalan peteklerin ve boruların içi oksijenle temas ederek paslanmaya sebep olacağından bu durum dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli noktadır.

Yazar hakkında

Gaziantep Petek Temizliği administrator

Bir cevap yazın