Düzenli Petek Temizliği Faturaların Kabarmasını Önlüyor

ileGaziantep Petek Temizliği

Düzenli Petek Temizliği Faturaların Kabarmasını Önlüyor

Isıtma sisteminiz ısıyı peteklere iletmek için şebekenin kireçli suyunu kullanıyorsa sisteminiz ne kadar kaliteli olursa olsun zamanla peteklerde çamurlaşma oluşacak ve bakım işlemlerinin en önemlilerinden olan petek temizliğinin yapılması gerekecektir. Bu bakım işleminin zaruri olmasının temel sebebi; kireç birikintisinin her zaman ince bir tortu katmanı şeklinde kalmaması, birikme sürekli devam ettiği için zamanla peteklerin dibinde su geçişini önleyen çok yoğun katmanlar oluşmasıdır. Yoğun katmanları aşamayan sıcak su peteklerin alt kısmıyla temas kurmadığından, bu bölümler ısınmaz ve dolayısıyla her yeri ısınmayan petekler de sizi ısıtamaz. Dolayısıyla şebeke suyunu kullanan bu ısıtma sistemlerinin tamamı düzenli aralıklarla kireç ve kireç tortulaşmasının sebep olduğu pislikten temizlenmelidir. Tüm ısıtma sistemleri için senelik aralıklarla tekrarlanması gereken petek temizleme işlemi ertelendikçe peteklerde ve tesisatın su geçişlerinde daha fazla birikme olacağından, bu yoğunlaşmanın tıkanmalara ve arızalara sebep olma ihtimali günden güne daha da artacaktır.

Isıtma sistemindeki kireç ve pisliğin temizlenmesi için kullanılabilecek hem en pratik hem de düşük maliyetli seçenek olan makinalı petek temizliği, kapalı devre olarak gerçekleştirilen ve bu işin en kısa sürede halledilmesini sağlayan bir yöntemdir. Petekler ve tesisatın tüm kireç artığından temizlendiği bu yöntemi kullanan servis ekibimiz temizlik için petekleri sökmemektedir. Temizliği kapalı devre yani sisteme tek noktadan bağlanan petek temizleme makinasıyla yapıldığı bu uygulamanın diğer avantajlarıysa peteklerin tek tek temizlenmesiyle uğraşılmaması, tüm peteklerin tek yerden bağlanan makinayla aynı anda temizlenmesi ve dolayısıyla merkezi ısıtma sistemlerindeki onlarca peteğin dahi tek seferde kolayca temizlenmesinin mümkün olmasıdır.

Suyu çift yönlü olarak uygulayan yani bir saniye içinde, birkaç defa suyun akış yönünü değiştiren ve böylece petek içlerinde çalkalama etkisi oluşturan yıkama makinalar sayesinde suyun peteklerin her yerine iletilmesi sağlanır. Birikinti bırakılmadan, etraf kirletilmeden kapalı devre olarak gerçekleştirilen kombi petek temizleme işlemi sonrasında tüm kış boyunca peteklerde herhangi bir ısı iletim sorunu görülmez. Sistem optimum seviyede sıcaklık verebilecek halde olduğundan kış boyunca faturalarda gereksiz artış ve ısınma konforunda düşüşle ilgili problemler görülmez.

Yazar hakkında

Gaziantep Petek Temizliği administrator

Bir cevap yazın